Vađenje zuba cijena
Vađenje zuba cijena ovisi o zubu koji je potrebno izvaditi. Najčešći razlozi zbog kojih dolazi do gubitka zuba je karijes, upala na zubu ili trauma zuba, impaktirani umnjak ili nedovoljno prostora u ustima. Iako su uzroci različiti, ishod je jednak. Nerado vadimo zube, no u slučajevima kada ne postoji alternativa to je jedini način da uklonimo izvor boli. U Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji u blizini centra Zagreba vađenje zuba provodimo brzo i bezbolno.
Sadržaj:
VAĐENJE ZUBA CIJENA
VAĐENJE ZUBA CIJENA I VRSTE VAĐENJA
KAKO IZGLEDA OPORAVAK NAKON VAĐENJA ZUBA?
VAĐENJE ZUBA CIJENA I ŠTO DALJE?
VAĐENJE ZUBA CIJENA I ALVEOTOMIJA
Vađenje zuba cijena
Vađenje zuba cijena se razlikuje ovisno o zubu kojeg je potrebno izvaditi. Razlikujemo jednostavno i komplicirano vađenje zuba. Na cijenu vađenja nadodajemo cijenu lokalne anestezije.
Vađenje zuba cijena i vrste vađenja
Kako izgleda oporavak nakon vađenja zuba?
Po završetku vađenja zuba naš stomatolog stavlja kolageni uložak u ranu. Kolagenim uloškom postižemo brzo i sigurno zarastanje rane. Oporavak nakon vađenja zuba ovisi od osobe do osobe. U pravilu prolazi glatko i gotovo neprimjetno. Posebice kada su u pitanju mliječni zubi kod djece.
Što je moguće očekivati u danima oporavka?
Za brz i potpun oporavak nakon zahvata potrebno je držati se uputa našeg stomatologa i odmarati. Preventivno hladite obraz kako bi izbjegli oticanje. Oteklina i bol mogu se javiti. U slučaju bolova preporuča se analgetik. Potrebno je jesti potpune i zdrave obroke. Oporavak tkiva iziskuje raznovrsnu prehranu bogatu mineralima i vitaminima.
Što izbjegavati u danima oporavka?
Za uspješno zarastanje rane potrebno je tjedan dana izbjegavati teške treninge i velike fizičke napore. Nije dozvoljeno pušiti na dan vađenja zuba i dan nakon vađenja. U suprotnom se može javiti krvarenje rane. Prva 24h nije dozvoljeno mućkanje, ispiranje ni grgljanje usne šupljine. Izbjegavajte piti na slamku.
Kada se javlja bol nakon vađenja zuba?
Bol se može javiti 3-4 dana nakon vađenja zuba. Bol se javlja kada se pacijenti ne pridržavaju uputa stomatologa. Prijevremeno pušenje ili ispiranje usta može dovesti do ispadanja krvnog ugruška. Suha alveola može biti jako bolno stanje i produžuje period oporavka i do mjesec dana.
Koliko je potrebno pričekati prije nadoknade zuba?
Za pacijente kod kojih je moguće izvesti simultano vađenje zuba i ugradnju implantata preporučamo imedijatnu implantaciju. Iako je riječ o kombinaciji zahvata, oporavak je jednak kao i kod zasebnog zahvata vađenja zuba. Istovremenom implantacijom postižu se najbolji rezultati oseointegracije. Bol je nešto slabijeg intenziteta nego kod zasebno provođenih zahvata. Kombinacijom ovih dvaju zahvata u jednom zahvatu postižemo maksimalno očuvanje zubne kosti. Za ostale metode nadoknade zuba potrebno je posavjetovati se s našim stomatologom.
Zašto se preporuča nadomjestiti izgubljen zub?
Nakon što ste izvadili zub potrebno je pričekati da rana zaraste. Izgubljen zub moguće je nadomjestiti pomoću zubnog implantata. Potpun broj zubi omogućava pravilnu raspodjelu žvačnih sila i sprječava frakture i pomicanje zuba. Zubni implantat sprječava resorpciju koštanog grebena. Kod kombinbacije zahvata postiže se maksimalno očuvanje kosti. Rade li se zahvati odvojeno, u periodu između gubitka zuba i ugradnje zubnog implantata dolazi do povlačenja kosti. Tko je kandidat za zahvat ovisi od pacijenta do pacijenta. Na pregledu će doktor procijeniti jeste li kandidat s obzirom na stanje zubne kosti, zdravlje tkiva i zub koji je potrebno nadoknaditi. Potrebno je obaviti stomatološki pregled i detaljnu dijagnostiku za vaš izdvojen slučaj.
Koje su opcije nadoknade izvađenog zuba?
Izgubljen zub potrebno je nadomjestiti. Postoji nekoliko opcija za nadoknadu zuba. Postoje invazivni i manje invazivni zahvati. Odabir leži u mogućnostima i željama pacijenta. Nisu svi pacijenti kandidati za zubni implantat. Zub je moguće nadoknaditi zubnim mostom, zubnim implantatom ili zubnom protezom.
Ortopan
Za vađenje zuba cijena potrebno je usnimiti rendgen snimak zuba. Zubni rendgen je dijagnostički alat koji nam dodatno pomaže uočiti sve bitne detalje kod vađenja zubi. Zubni rendgen prije vađenja zuba omogućit će nam detaljan uvid u poziciju zuba, potvrditi postoji li upala na korijenu zuba ili druge zubne patologije poput ankiloze ili hipercementoze. Sve navedeno može utjecati na vitalnost zuba. Prije samog vađenja potrebno je vidjeti u kojem stanju se nalazi korijen. Zubni rentgen može i sačuvati zub. Postoje situacije kada procijenimo da je zub moguće u potpunosti izliječiti. Takve situacije vesele nas jednako kao i naše pacijente. Kod stražnjih i teško dostupnih zubi poput umnjaka, nužno je napraviti zubni rendgen radi točnog uvida u poziciju korijena zuba i živčane završetke.
Vađenje zuba cijena i alveotomija
Alveotomiju je potrebno dogovoriti unaprijed radi pripreme za kirurški zahvat. Također je potrebno da pacijent uzme u obzir oticanje nakon zahvata i ne izlaže se naporima. Ukoliko radite s ljudima ili djecom savjetujemo planirati zahvat na zadnji radni dan u tjednu ili uzeti slobodan dan nakon zahvata.
Autor članka: Vedran Šebečić, dr.med.dent.
Zašto odabrati Dentus perfectus stomatološku ordinaciju?