povlačenje zubnog mesa

Povlačenje zubnog mesa – Recesija

Povlačenje zubnog mesa ili recesija desni jedan je od učestalih parodontoloških problema. Recesija desni može zahvatiti samo jedan zub ili više njih. Gingiva je sluznica svijetloružičaste boje koja okružuje sve zube i prekriva alveolarnu kost. Zubno meso nema mogućnost samoobnove i nema mogućnost ponovno narasti. Zato je potrebno poduzeti sve korake kako bi preventivno djelovali i zaštitili daljnje napredovanje recesije koje će nepovratno oštetiti meka tkiva i izložiti zube. Doktor Šebečić iz Dentus perfectus ordinacije dentalne medicine primjećuje da je povlačenje zubnog mesa sve učestalija pojava i može predstavljati ozbiljan stomatološki problem neovisno o dobi pacijenta. U nastavku provjerite koristite li ispravnu četkicu za higijenu desni.

Kada potražiti profesionalnu pomoć?

Javite nam se čim osjetite osjetljivost na hladno ili toplo. To je prvi znak recesije zubnog mesa i potrebna vam je stručna stomatološka pomoć. Povlačenje zubnog mesa ostavlja ogoljen korijen zuba. Ogoljeni korijen zuba mekši je od cakline. Jednom kada korijen zuba postane izložen, skloniji je razvoju karijesa. Javi li se recesija kao posljedica uznapredovale bolesti parodonta, pacijent više ne može samostalno održavati higijenu. Najčešće se prvo javlja bol na spoju zubnog mesa i zubi prilikom četkanja. Potrebno je profesionalno čišćenje zahvaćenog područja ispod linije desni, džepova i korijena zubi.

Zašto je važno zubno meso?

  • Zubno meso ima funkciju zaštite i potpore zuba.

  • Zdravo zubno meso čvrsto prianja uz stijenke zuba i štiti korijen zuba.

  • Zubno meso sprječava razvoj karijesa.

  • Zdravo zubno meso zaslužno je za lijep izgled osmijeha.

Povlačenje zubnog mesa: Opasnosti

  • Narušava estetiku osmijeha - javlja se duži izgled zuba s većim razmacima između zubi

  • Uzrokuje jaku bol i pojačanu osjetljivost na dodir (posebice prilikom četkanja)

  • Javlja se osjetljivost na toplo/hladno

  • Razvoj karijesa na korijenu zuba

Razlozi zašto dolazi do povlačenja zubnog mesa

  • Uznapredovala bolest parodonta

Bolest parodonta često započinje kao blaga upala zubnog mesa ili gingivitis. Ukoliko se gingivitis ne liječi on prerasta u parodontitis ili paradentozu. Javljaju se duboki parodontni džepovi. Parodontitis ima brojne posljedice na oralno zdravlje i cjelokupno zdravlje pacijenata. Nakon prvotnih posljedica povlačenja zubnog mesa slijedi klimavost i ispadanje zubi.

  • Agresivno četkanje zubi

Često pitanje pacijenata je “Kako znamo da agresivno četkamo?”. Povlačenje zubnog mesa događa se uslijed preagresivnog četkanja zubi. Kada kažemo „agresivno” mislimo na pokrete piljenja zubi i grubi pritisak četkicom. Vaši zubi traže nježan pristup. Birajte soft četkice za gingivu. Ispravno četkanje u smjeru rasta zubnog mesa može potaknuti povratak zubnog mesa koje se povuklo. Za ispravno četkanje zubnog mesa preporučamo koristiti srednje mekane i mekane četkice za zube. Iako su mekane, njihove glave uspješno uklanjaju sve naslage plaka. Korištenjem tvrde četkice za zube veće su šanse da ćete izazvati povlačenje desni zbog nepravilne tehnike četkanja. Osvijestite neispravne pokrete piljenja i usvojite nove i ispravne navike četkanja zubi i desni.

  • Loša oralna higijena

Neadekvatna oralna higijena šteti svakom osmijehu. Uslijed slabe oralne higijene stvara se atmosfera pogodna za razvoj i razmnožavanje bakterija unutar usne šupljine. Povećanje naslaga na zubima i širenje bakterija potiče stvaranje upale desni i javlja se parodontni džep.

  • Hormonalne promjene

Promijenjene razine hormona mogu biti uzrok povlačenja zubnog mesa. Savjetujemo trudnice da i u vrijeme trudnoće dolaze na kontrolne stomatološke preglede. Hormonalni poremećaji mogu uzrokovati brojne promjene u ustima.

  • Ortodontska terapija

U iznimnim slučajevima ortodontska terapija i aparatić za zube može uzrokovati recesiju zubnog mesa. Ortodoncija je grana stomatologije kojom učinkovito ispravljamo nepravilan zagriz i položaj zuba. No u nekim slučajevima aparatić za zube može jakim silama uzrokovati osjetljivost i recesiju zubnog mesa te nastanak parodontalnih džepova. Kako zubno meso ne može ponovno narasti, potrebna je kirurška nadoknada povučenog zubnog mesa.

  • Autoimune bolesti

Nekoliko je autoimunih bolesti čije vidljive posljedice može prepoznati na desnima. Neke od njih mogu biti Sjogrenov simptom, lihen planus, celijaklija ili dijabetes. U slučaju ovih autoimunih bolesti često se javlja problem suhih usta i otežano cijeljenje. U slučaju autoimunih bolesti može biti jako zahtjevno bolest zubnog mesa držati pod kontrolom.

Naruči se na pregled još danas!

Što je parodontni džep?

Parodontni džep je rascjep između zubi i zubne kosti. U sklopu pregleda mjerimo dubinu parodontnog džepa. Parodontni džep se produbljuje (3 i više mm) kod uznapredovalog stadija parodontne bolesti. U džepu se javlja prostor gdje postoji tendencija za nakupljanjem zaostale hrane. Kod uznapredovale bolesti parodonta preporuča se kiretiranje upaljenog područja. Kiretažom zuba dubinski čistimo gingivu od bakterija. Tretman se razlikuje od tretmana ultrazvučnog uklanjanja zubnog kamenca. Za razliku od čišćenja zubnog kamenca ovdje stružemo korijen zuba i područje ispod linije desni. Pritom koristimo specijalne instrumente namijenjene isključivo za kiretažu.

Kako liječimo povlačenje zubnog mesa?

Liječenje izvodimo sukladno uzroku i stadiju recesije. U slučaju parodontoze provodimo kiretažu zuba. Ukoliko je prisutan blag oblik recesije to rješavamo nekirurškim putem na zubu gdje se povuklo zubno meso stavljanjem dentalnog ispuna. Kod jače recesije dugoročno rješenje je kirurško presađivanje zubnog mesa. Presađivanje gingive je minimalno invazivan proces. Zubno meso najčešće se uzima s mjesta gdje ga ima više (npr. nepce) i presađuje se na ogoljene dijelove zubnog mesa. Za potpuni oporavak nakon kirurškog zahvata presađivanja desni je potrebno od 2-3 tjedna.

povlačenje zubnog mesa - recesija

Vodimo Vas kroz proces

  • Stomatološki pregled

    Na inicijalnom stomatološkom pregledu snimamo ortopan i bilježimo status. Kliničkim pregledom uzimamo status svakog zuba te uz pomoć rendgen snimke provjeravamo korijenove zuba. Uzimanje statusa podrazumijeva bilješke o postojanju karijesa, parodontnog džepa ili protetskih nadomjestaka. Kod bolesti parodonta mjerimo dubinu parodontnog džepa. Na pregledu ćemo ustanoviti sve vaše stomatološke probleme. Nakon pregleda slijedi odabir terapije i dogovor.

  • Kiretaža zuba/Nekirurško liječenje/Presađivanje gingive

    U slučaju gingivalne recesije idealna terapija je kiretaža. Kiretiranjem smanjujemo prisutnost bakterija u usnoj šupljini i omogućavamo oporavak mekih tkiva. Ovom terapijom moguće je smanjiti nastala povlačenja zubnog mesa. Kada se završi dvodnevna terapija kiretiranja zubi, pacijent nastavlja sam provoditi higijenu usne šupljine po preporukama koje smo osigurali nakon samog tretmana.

    Nekirurško liječenje uključuje postavljanje estetskog ispuna na područje gdje je nastupilo povlačenje zubnog mesa. To će zaštititi izloženo područje i spriječiti osjetljivost.

    Kirurško liječenje presađivanja gingive preporučamo kod izuzetno jake recesije te ukoliko pacijent planira protetski rad na zubima.

  • Kontrolni pregled

    Nakon kiretiranja i kirurškog zahvata presađivanja gingive vršimo kontrolni pregled unutar tjedan dana od zahvata. Na kontrolnom pregledu skidamo konce nakon presađivanja gingive i provjeravamo napredak.

    Uspješnost ozdravljenja ovisi o samom pacijentu. Kako bi smanjili recesiju gingive savjetujemo investirati u gadgete koji će detaljnije uklanjati zaostatke hrane i osigurati antibakterijski/dezinfekcijski učinak.

    Za oporavak od kirurškog zahvata presađivanja desni potrebno je 2-3 tjedna.

Dnevna rutina oralne higijene

Zubna pasta s dodatkom fluora može smanjiti osjetljivost živaca. Zubnom mesu pristupajte nježnim pokretima i blagim stiskom četkice. Potrebno je odabrati soft četkicu i četkati u smjeru rasta zubnog mesa. To može pomoći da se zubno meso vrati na stijensku zuba na mjestima gdje se vide naznake povlačenja. Tuš za usta koristite za uklanjanje bakterija u međuzubnom području. Tuš za usta pomaže prokrviti desni što dodatno ubrzava oporavak usne šupljine.

Recesija gingive ili zubnog mesa jedan je od oblika bolesti parodonta. Najčešće se javlja kod bolesti parodonta. Kiretažom zubi je moguće zaustaviti bolest parodonta. Za kućnu higijenu potrebno je odabrati mekanu (soft) četkicu za desni. Pušenje dodatno oštećuje desni te je stoga kod pacijenata koji su pušači otežan oporavak. Uz pomoć Dentus perfectus stručnjaka za osmijehe zaštitite zdravlje zubnog mesa ili spriječite recesiju desni.

soft četkica za desni
  • Jedna lokacija pokriva sve stomatološke usluge

  • Tim ljubaznih stručnjaka vodit će vas na putu do novog osmijeha

  • U sklopu paketa dobrodošlice napravite rendgenski snimak zubi i plan terapije

  • Odredite etape terapije kako vam najviše odgovara

Kako prepoznati bol uzrokovanu recesijom gingive?

Intenzivna bol javit će se prilikom konzumacije vruće ili hladne tekućine i hrane. Prilikom pranja zuba na kojem se javila recesija ili kod samog dodira donjeg dijela zuba neposredno uz gingivu. Bol može biti toliko jaka da poželite stisnuti mjesto gdje se javila bol u nadi da ćete ju zaustaviti.

Naruči se na pregled još danas!

KONTAKTIRAJTE NAS