Vrijeme čitanja: 6 minuta
operacija umnjaka Dentus perfectus

Operacija umnjaka

Operacija umnjaka je kirurški zahvat kojim uklanjamo problematične umnjake. Ovaj zahvat stručno nazivamo alveotomija. Postoji jednostavno vađenje umnjaka ili komplicirano. Komplicirano vađenje ili operacija umnjaka je zahtjevniji operativni zahvat koji vremenski dulje traje i planira se unaprijed. 

Sadržaj:

SVE ŠTO TREBATE ZNATI PRIJE ZAHVATA OPERACIJA UMNJAKA
ŠTO JE OPERACIJA UMNJAKA?
KADA SE VADE UMNJACI?
KAKO IZGLEDA OPERACIJA UMNJAKA?
POSTOPERATIVNA NJEGA I OPORAVAK
KAKO TREBA IZGLEDATI PREHRANA NAKON VAĐENJA UMNJAKA
MOGUĆE KOMPLIKACIJE NAKON VAĐENJA UMNJAKA

Sve što trebate znati prije zahvata operacija umnjaka

Umnjaci su zaostali zubi naši predaka koji su s evolucijom izgubili svoju svrhu i za današnju čeljust su najčešće preveliki te iz tog razloga izazivaju razne probleme. Na posljednjem su mjestu u zubnom nizu gornje i donje vilice čeljusti. S njima dolaze i jaki bolovi koje je u početku teško povezati isključivo sa umnjacima.

Koje sve posljedice mogu izazvati umnjaci?

U slučaju problematičnih umnjaka koji se ne izvade na vrijeme može doći do gubitka susjednog zuba ili nastanka karijesa na susjednom zubu, razvoj ciste ili infekcije i promjena u zagrizu. Bolovi koje osjećate s vremenom će se drastično pojačavati sve dok se ne ukloni izvor boli. Oni mogu uključivati jake glavobolje, grlobolju, bolove u vratu, bolove u čeljusti i zubobolje na više zubi.

Što je operacija umnjaka?

Operacija umnjaka je oralno kirurški zahvat kojim se vade zarobljeni umnjaci ispod zubne kosti. U Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji bezbolno uklanjamo umnjake bilo da je riječ o jednostavnom vađenju ili vam je potrebna operacija umnjaka. Naš ljubazni tim koji predvodi doktor Šebečić pobrinut će se da sve prođe ugodno, brzo, bezbolno i glatko.

  • Pregled i planiranje terapije

     nužan je korak za točan uvid u problematiku umnjaka i provjeru pozicije zubnog živca te ostalih 

  • Operativni zahvat

    Operacijom otvaramo zubno meso i zubnu kost te vadimo umnjak pomoću stomatoloških alata. 

  • Anesteziranje

    Anesteziranje područja lokalnom anestezijom.

  • Ekstrakcija umnjaka

    Ekstrakcija umnjaka, po potrebi rezanje i usitnjavanje na manje dijelove te vađenje iz kosti.

  • Kolageni uložak

    Po potrebi stavljamo kolageni uložak u ranu.

  • Šivanje rane

    Šivanje rane nakon što je umnjak vani, omogućit će pravilno zacjeljivanje rane.

Kada se vade umnjaci?

To mogu biti konstantna upalna stanja, perikoronitis, pogrešan smjer rasta, oštećenje susjednog zuba uslijed nedovoljnog prostora te mnogi drugi problemi. U svakom od ovih slučajeva umnjak će izazivati konstantnu svakodnevnu bol. Vađenjem umnjaka uklanjamo bol koju osjećate. Zahvat izvodi oralni kirurg ili stomatolog. Uz ortopan ili 3D CBCT snimak u Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji uspješno pratimo pomicanja i razvoj umnjaka.  

Kako izgleda operacija umnjaka?

Operacija umnjaka je bezbolan zahvat. Prvih nekoliko dana nakon operacije javit će se bol i oteklina. Bolovi nakon zahvata su individualni. Preporučamo uzimanje analgetika. Oticanje je normalna pojava i povlači se nekoliko dana nakon samog zahvata. 

Što uključuje postoperativna njega i oporavak?

Postoperativna njega nakon zahvata uključuje prilagođenu prehranu, hlađenje rane, mirovanje i uzimanje analgetika. Važno je izbjegavati pušenje prvih 48 sati nakon zahvata. Spavajte u povišenom položaju i nikako ne na strani gdje je izvađen umnjak.

Oporavak bi trebao ići glatko ukoliko se držite naših uputa. Zapamtite, ovo je operativni zahvat kao i svaki drugi. Važno je posvetiti se oporavku. Za sve što vas možda zanima u danima oporavka, a što našim uputama nismo obuhvatili budite slobodni kontaktirati nas. Želimo vam brz i što ugodniji oporavak! 

Kako treba izgledati prehrana nakon vađenja umnjaka?

Prehrana ne smije uključivati toplu, ljutu, slanu i općenito začinjenu te zrnatu hranu i pića. Izbjegavajte gazirana pića i alkohol. Preporuča se jesti sladoled. To će dodatno olakšati bol koju je moguće povremeno osjetiti. 

Moguće komplikacije nakon vađenja umnjaka?

Komplikacije nakon vađenja umnjaka mogu uključivati izostanak krvnog ugruška, to stručno zovemo suha alveola. Suha alveola javlja se kod pušenja, prijevremenog ispiranja usta, ispijanja gaziranih pića, vruće ili zrnate hrane, konzumacije alkohola ili jakog fizičkog naprezanja. Savjetujemo pacijente da se pridržavaju naših uputa tijekom prva 2 dana od zahvata kako bi oporavak prošao što lakše i bezbolnije. Suha alveola može izazvati bolove i do 3x jače od bolova uzrokovanih samim operativnim zahvatom. 

Autor članka: Vedran Šebečić, dr.med.dent.

Zašto odabrati Dentus perfectus stomatološku ordinaciju?

  • Jedna lokacija pokriva sve stomatološke usluge

  • Tim ljubaznih stručnjaka vodit će vas na putu do novog osmijeha

  • U sklopu paketa dobrodošlice napravite rendgenski snimak zubi i plan terapije

  • Odredite etape terapije kako vam najviše odgovara

  • Vađenje konaca

    Na kontrolnom pregledu tjedan dana nakon zahvata vadimo konce.

Alveotomija zuba cijena

Alveotomija zuba je operativni stomatološki zahvat kojim vadimo umnjak ili treći molar zarobljen u čeljusti. Ovaj zahvat naziva se i komplicirano vađenje umnjaka iz razloga što spada u postupke oralne kirurgije. To ga čini nešto skupljim zahvatom od jednostavnog vađenja umnjaka kada nije potrebno rezati zubno meso i kost kako bi se pristupilo umnjaku.

Vađenje umnjaka cijena

Vađenje umnjaka cijena ne uključuje lokalnu anesteziju. Jednostavno vađenje umnjaka je postupak koji traje kraće od operativnog zahvata vađenja umnjaka. Iz tog razloga je i cijena nešto niža nego u slučaju alvotomije.

Naruči se na pregled još danas!

KONTAKTIRAJTE NAS