Zašto je bitan preventivni stomatološki pregled?
Preventivni stomatološki pregled je najpoželjniji oblik suradnje između pacijenta i stomatologa. Za takav odnos potrebno je međusobno povjerenje. U Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji gradimo povjerenje rješavanjem niza problema s kojima je pacijent došao zatražiti pomoć. Jedan od najbitnijih elemenata odnosa za svakog stomatologa je povjerenje i želja pacijenta za redovitim kontrolama. Nakon uspješno provedene terapije i sanacije zubi i usne šupljine, potrebno je izraditi plan za održavanje postignutog stanja. Pacijent dobiva upute o oralnoj higijeni, informacije o proizvodima koje mu naš stomatolog savjetuje koristiti i na kraju termin za idući stomatološki pregled.
Zašto je potrebno dolaziti na preventivni stomatološki kontrolni pregled?
Procjena postojećeg stanja oralnog zdravlja
Preventivni stomatološki pregled za cilj ima uočiti nastale promjene i buduće probleme.
Spriječiti patološke promjene u najranijoj fazi
Preventivni tomatološki pregled idealan je način kako spriječiti (prevenirati) eventualne patološke promjene u najranijoj fazi kada se mogu relativno lako i brzo otkloniti.
Učestalost kontrolnih pregleda
Učestalost kontrolnih pregleda je između tri do šest mjeseci ovisno o procjeni stomatologa individualno za svakog pacijenta.
Preventivni stomatološki pregled
Dolazak pacijenta na redoviti preventivni stomatološki pregled znatno umanjuje potrebu za neugodnim stomatološkim zahvatima i omogućuje provođenje estetsko-korektivnih postupaka (izbjeljivanje zubi, izrada ljuskica, smile design). Na preventivnoom pregledu doktor uočava promjene ukoliko ih ima i predlaže što je hitno rješavati. Savjetujemo uklanjati zubni kamenac svakih 4-6 mjeseci. Zatražite termin pregleda.
Autor članka: Vedran Šebečić, dr.med.dent.
Pregled zubi
Preventivni stomatološki pregled zubi i utvrđivanje postoje li meke i tvrde naslage na zubima. Uklanjamo ih ultrazvučnim čišćenjem, pjeskarenjem i poliranjem površine zubi.
Otkrivanje karijesa
Traženje karijesnih lezija, osobito na dijelovima zuba koji su skloniji razvoju karijesa. Otkrivanje karijesa provodi se upotrebom stomatološkog ogledala i sonde (klasični postupak), te pomoću dijagnostičkog lasera Diagnodent Pen koji pomoću laserske florescencije otkriva razvoj karijesa u dubljim slojevima zuba.
Pregled zubnog mesa
Pregled zubnog mesa i procjena za planiranje dubinskih tretmana čišćenja.
Rendgen snimanje
Rendgensko snimanje – radioviziografija za pojedinačno snimanje zubi i ortopantomogram kada je potrebno provjeriti stanje korijenova zuba i čeljusnih koštanih struktura.
Upotreba intraoralne kamere
Upotreba intraoralne kamere koja omogućava bolju komunikaciju i lakše razumijevanje, jer na ekranu možete vidjeti sve što pogledom u ogledalo nije moguće.