Lijek u zubu
Lijek u zubu služi za uklanjanje infekcije unutar zubnog živca. Kada se tijekom stomatološkog pregleda ustanovi da vam je potrebno liječenje zuba, ovim tretmanom spasit ćemo vas bolova. Lijek u zubu je dio složenog procesa liječenja dubokih karijesa i smirivanja upala unutar zubne pulpe. To stanje stručno nazivamo pulpitis. Lijek u zubu pomaže osigurati zdravlje zuba za daljnji nastavak terapije. Uz pravilnu njegu i pomoć Dentus perfectus stomatologa na adresi Lastovska 12 a, ovaj tretman može spriječiti gubitak zuba.
Sadržaj:
ŠTO JE LIJEK U ZUBU?
KADA JE POTREBAN LIJEK U ZUBU?
LIJEK U ZUBU: PROCES STAVLJANJA
ŠTO DALJE?
NJEGA ZUBA NAKON TRETMANA
Što je lijek u zubu?
Lijek u zubu je privremeno rješenje koje izvodimo u slučaju infekcije zubnog živca. Postavljamo ga u zub nakon uklanjanja karijesa kako bi smanjili daljnje širenje bakterija. Uz pomoć lijeka smanjujemo upalu i služi kao pripremni proces za daljnje stomatološke zahvate.
Kada je potreban lijek u zubu?
Simptomi po kojima prepoznati da vam je potrebna pomoć stomatologa?
- Zub boli na dodir
- Zub boli na zagriz
- Zub boli na promjenu temperature
- Bol u zubu nakon plombiranja
Svaki oblik zubobolje i krvarenje desni koje traje dulje od dva dana razlog su da potražite stručnu pomoć Dentus perfectus stomatologa. Naš paket dobrodošlice za nove pacijente omogućava brzu i precinzu dijagnostiku po posebnoj cijeni.
Lijek u zubu: Proces stavljanja
Što dalje?
Lijek u zubu djeluje određen period vremena kako bi uklonio upalu. Normalno je očekivati osjetljivost zuba za vrijeme djelovanja lijeka. Pokušajte što je više moguće poštediti zub prilikom žvakanja. Izbjegavajte žvakati na strani liječenog zuba. Lijek pomaže smiriti situaciju i na taj način ukloniti osjećaj zubobolje.
Što ako lijek u zubu ispadne?
Ako lijek u zubu ispadne potrebna vam je pomoć našeg stomatologa kako bi se ponovno vratio lijek u zub i dovršila predviđena terapija za sanaciju zuba. Lijek služi za smirivanje upalnih i patogenih stanja. Nužan je korak kojim uklanjamo upalu iz unutrašnjosti zuba. Predviđeno vrijeme za njegovo djelovanje je vrlo važno kako nebi izostao njegov učinak. Nakon što lijek odradi svoje, slijedi nastavak terapije. To može uključivati trajan ispun na zubu ili izradu zubne krunice, ovisno o oštećenju zuba nakon liječenja. Kod ispadanja lijeka iz zuba može se javiti ponovna infekcija radi širenja bakterija u unutrašnjost zuba. Ukoliko lijek ispadne javit će se bol u zubu radi izostalog učinka na upalno stanje u zubu.
Njega zuba nakon tretmana
Preporuka stomatologa
Birajte nekariogenu hranu. Kariogena hrana potiče razvoj karijesa. Antikariogena hrana nije bogata rafiniranim šećerima te ne potiče razvoj karijesa. Antikariogena hrana uključuje većinu povrća, orašaste plodove, mlijeko i sireve, namirnice bogate mastima, meso i ribu te vlaknastu hranu. Iako ne potiču razvoj karijesa, antikariogena hrana može imati skrivene šećere. Balansirana prehrana može smanjiti prisutnost karijesa. Smanjite učestalost obroka i održavajte higijenu nakon svakog obroka.
Lijek pomaže u izliječenju patogenih stanja u zubu. Kod ove vrste liječenja zuba vrlo je važno brzo reagirati. Ukoliko se odugovlači s liječenjem ili sa dogovorenim terminima moguće je očekivati da će biti potrebno ponoviti endodonciju. U iznimnim slučajevima moguće je očekivati i vađenje zuba. Nakon endodontskog liječenja zuba očekujte da će zub promijeniti boju u tamniju nijansu. Moguće je napraviti unutarnje izbjeljivanje zuba da se zubu vrati svjetlija nijansa. No u nekim iznimnim slučajevima unutarnje izbjeljivanje zuba neće postići značaj rezultat. Alternativa unutarnjem izbjeljivanju je izrada zubne krunice u odgovarajućoj nijansi.