Dijabetes i zdravlje osmijeha
Dijabetes je usko povezan sa oralnim zdravljem. U nastavku ćemo vas upoznati sa oralnim znakovima dijabetesa. U Hrvatskoj je, prema podacima CroDiab registra iz 2023, 395.058 registriranih osoba s dijagnozom šećerne bolesti. Evidentno je da se broj pacijenata s dijabetesom povećava iz godine u godinu. Oralno zdravlje vrlo je važno za cjelokupno zdravlje pacijenata oboljelih od dijabetesa. U Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji brinemo za cjelokupno zdravlje naših pacijenata. Posjetite nas na našoj adresi.
Sadržaj:
ZNAKOVI DIJABETESA U USTIMA
KAKO DIJABETES UTJEČE NA ZDRAVLJE OSMIJEHA
DIJABETES I ZDRAVLJE ZUBNOG MESA
RIZIK ZA RAZVOJ BOLESTI DESNI
VODIČ ZA ZDRAV OSMIJEH
UPUTE ZA STOMATOLOŠKE ZAHVATE KOD DIJABETIČARA
ORALNA NJEGA ZA DIJABETIČARE
Znakovi dijabetesa u ustima:
- Otežano zacjeljivanje tkiva
- Bolesti desni
- Gljivična infekcija (bijele mrlje)
- Karijes
- Oralne infkecije – kandidijaza ili afte
- Burning mouth syndrome ili sindrom pečenja usta
- Suha usta ili kserostomija
- Promijenjen okus u ustima
Kako dijabetes utječe na zdravlje osmijeha
U slučaju dijabetesa javlja se povišena razina upalnih odgovora u ustima koji može napredovati sve do resorpcije kosti. Zadebljanje krvnih žila može smanjiti protok hranjivih tvari. Smanjen protok krvi može oslabiti desni i zubnu kost. Javlja se povećan rizik za razvoj infekcije u ustima. To pogoduje razvoju parodontitisa i patogenih stanja. Visoke razine glukoze potiču rast bakterija u ustima. Tako nastale infekcije i bolesti desni mogu uzrokovati daljnji porast šećera u krvi što dalje otežava kontrolu dijabetesa. Veliki problem uzrokuje pušenje. Ova navika u kombinaciji s lošom oralnom higijenom može dovesti do bolesti parodonta. Za pacijente s dijabetesom potrebno je držati razinu šećera pod kontrolom, detaljno provoditi dnevnu oralnu higijenu i obavljati redovite kontrolne stomatološke preglede kod Dentus perfectus stomatologa.
Dijabetes i zdravlje zubnog mesa
Parodontoza i dijabetes su kronične nezarazne bolesti. Obje bolesti međusobno utječu jedna na drugu. Zubno meso podložno je promjenama i oštećenjima. U slučaju parodontitisa zubna kost je podležna oštećenjima. Zubna kost drži zube na mjestu. Danas su sve češće bolesti parodonta. Početni oblik gingivitisa često prolazi nezapaženo. Njegovim napredovanjem bolest desni prerasta u naprednu bolest desni tzv. parodontitis. Parodontitis je utječe na gubitak potpornih struktura i zubne kosti.
Rizik za razvoj bolesti desni
Rizik za razvoj bolesti parodonta povećan je u slučaju dijagnoze dijabetesa. No za sve oboljele od dijabetesa imamo i pozitivnu vijest: liječenje parodontne bolesti može dovesti do poboljšanja razine glukoze u krvi. Dakle, bitno je liječiti bolesti parodonta kako bi osigurali zdravu usnu floru i uspješnu kontrolu razine glukoze u krvi. Bolest parodonta uzrokuje bol, zadah, sve veći razmak između zubi, bol prilikom žvakanja i posljedično gubitak zubi. Dijabetes usporava liječenje parodontne bolesti. Česta je gljivična infekcija koja se manifestira bijelim mrljama u ustima. One mogu biti vrlo bolne. Gljivična infekcija česta je u slučaju nošenja zubne proteze.
Vodič za Zdrav Osmijeh
Kod dijabetesa je pojačana opasnost od nastanka karijesa na zubima i razvoja parodontitisa. Za sve pacijente koji imaju dijagnozu dijabetesa savjetujemo redovite dolaske na kontrolne preglede. Redoviti i učestali obroci pomažu održati stalnu razinu šećera. Nakon svakog obroka potrebno je četkanje i pranje zubi. Promjena prehrane i smanjen unos šećera u kombinaciji sa dobrom oralnom higijenom i redovitim pregledima može dovesti do boljeg oralnog zdravlja.
Upute za stomatološke zahvate kod dijabetičara
Za naše pacijente uvijek nastojimo predložiti jutarnji termin. Važna napomena na koju uvijek iznova volimo podjsjetiti je važnost doručka i normalne doze inzulina. U slučaju preskakanja obroka može se javiti hipoglikemija. Prepoznat ćete hipoglikemiju po slabosti, znojenju, padanju u nesvijest i vrtoglavice. Ukoliko se hipoglikemija ne liječi, može biti opasna po život.
Za pacijente kod kojih je bolest pod kontrolom i bez komplikacija, liječenje se može provoditi uobičajeno, bez potrebe za primjenom antibiotika.
Za pacijente kod kojih bolest nije kontrolirana, provodimo samo nužne hitne intervencije.
Oralna njega za dijabetičare
Visoka razina šećera u krvi može uzrokovati brojne oralne probleme. U slučaju nekontroliranog dijabetesa bijele krvne stanice su oslablljene i vjerojatnija je mogućnost razvoja bolesti desni ili naprednog oblika bolesti desni (parodontitis), pacijenti su podložniji karijesu. Bijele krvne stanice su glavna linija obrane tijela od bakterija, isto vrijedi i za usta i usnu floru. Vjerojatnije je da će se narušiti pH u ustima što dalje dovodi do brojnih stomatoloških problema. U slučaju dijabetesa pacijentima je potrebno produljeno vrijeme oporavka nakon stomatoloških i drugih zahvata radi oštećenja protoka krvi na mjestima liječenja.
- Kontrolirajte razinu šećera u krvi.
- Redovito obavljajte kontrolne preglede.
- Četkajte zube neposredno nakon svakog obroka.
- Koristite zubni konac, tuš za usta i vodicu za ispiranje usta.
- Prestanite pušiti.
Natečene i bolne desni, suha usta, krvarenje desni i zadah su razlozi za posjet stomatologu. Dobra kontrola glukoze u krvi ključna je za oralno zdravlje i prevenciju problema u ustima.