Holistički pristup oralnom zdravlju
Holistički pristup oralnom zdravlju naglašava važnost dobre oralne higijene i zdravlja zubi. Oralno zdravlje odražava se na opće zdravlje. Loše oralno zdravlje može izazvati velik broj zdravstvenih problema. U Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji brinemo za vaše oralno i sveopće zdravlje.
Sadržaj:
POVEZANOST ZUBI I SRCA
VAŽNOST IMUNITETA ZA ZDRAVLJE USNE ŠUPLJINE
BAKTERIJE IZ USTA
UPALNA STANJA U USTIMA
BOLESTI DESNI ODRAZIT ĆE SE NA ZDRAVLJE SRCA
PRAVILNA ISHRANA I PROBAVNI SUSTAV
PSIHOLOŠKI EFEKT
UTJECAJ STRESA
KAKO DJELOVATI PREVENTIVNO NA UPALNA STANJA U USTIMA
Holistički pristup oralnom zdravlju: Povezanost zubi i srca
Povezanost zubi sa krvožilnim sustavom ima velik utjecaj na naše zdravlje. Velika prisutnost bakterija u zubu može rezultirati prijenosom bakterija cijelim krvožilnim sustavom. Srce je jedan od najvažnijih organa u organizmu. Zdravi zubi osigurat će sve preduvjete za zdravlje krvožilnog sustava.
Važnost imuniteta za zdravlje usne šupljine
Pad imuniteta može znatno narušiti zdravlje. Pad imuniteta prepoznajemo po nastanku afti u usnoj šupljini. Afte se mogu javiti na jeziku, obrazu, unutrašnjoj strani usana, zubnom mesu, mekom nepcu i ispod jezika. Afte su bolne lezije ili površinski čirevi. Vrlo su bolne. Često uzrokuju osjećaj pečenja. Iako afte traju od tjedan do dva dana moguće je pojačati oralnu higijenu i olakšati neugodne simptome. Izbjegavajte stres jer ima negativan učinak na usnu šupljinu jednako kao i na cijelo tijelo. Holistički pristup oralnom zdravlju može unaprijediti vaše opće zdravlje.
Bakterije iz usta
Bakterije u ustima imaju veliku sklonost brzom razmnožavanju. U ustima postoje idealni uvjeti koji im to omogućavaju. Detaljnom higijenom moguće je smanjiti njihovu prisutnost na minimum.
S obzirom na vlagu i tamni prostor potrebno je čistiti usnu šupljinu najmanje 2 puta dnevno, poželjno iza svakog obroka. Zubni plak potrebno je ručno ukloniti svaku večer iz međuzubnih prostora. U međuzubnom prostoru javlja se karijes koji ima veliku sklonost prodrijeti do unutarnjeg dijela zuba gdje se nalazi zubni živac. Kako bi smanjili svaku mogućnost karijesnih lezija na teško dostupnim mjestima koristimo zubni konac.
Upalna stanja u ustima
Upalna stanja u ustima mogu izazvati infekcije, slaba oralna higijena, hormonalne promjene, pušenje, genetske predispozicije i brojni drugi uzroci. Često se javlja bol, crvenilo, krvarenje pa i oticanje. Održavajte detaljnu oralnu higijenu kako bi smanjili mogućnost infekcija usne šupljine.
Bolesti desni odrazit će se na zdravlje srca
Bolesti desni specfičan su problem koji je potrebno držati pod kontrolom. Bolesti desni destruktivno djeluju na tkiva u ustima i mogu prouzročiti veliku štetu na vašim zubima. Potrebno je pravovremeno liječenje kako bi spriječili širenje bakterija putem krvotoka. To može izazvati krvne ugruške, srčani ili moždani udar te autoimunu reakciju.
Pravilna ishrana i probavni sustav
Mogućnost dobrog žvakanja ostvaruje se potpunim brojem zubi u čeljusti. Zdravi zubi uspješno ispunjavaju sve svoje funkcije. Pravilna ishrana pomaže u održavanju zdravih zubi. Vitamin D,C,A i B, kalcij, fosfor… zaslužni su za zdravlje mekih i tvrdih tkiva u usnoj šupljini. Prirodna zaštita zubi dolazi proizvodnjom sline. Proizvodnja sline kod nekih pacijenata može predstavljati ozbiljan problem. U slučaju nedostatka sline zubi su podložni karijesu. Postoje prirodni načini kako pojačati salivaciju.
Holistički pristup oralnom zdravlju: Psihološki efekt
Zdravi zubi i lijep osmijeh ključan su faktor za feelgood osjećaj i za samopouzdanje. Psihološki efekt izazvan nedostatkom zubi, pogrešnim rastom, karijesima i obojenjima na zubima te brojnim drugim anomalijama može utjecati na povlačenje iz društva. Čovjek je prvenstveno društveno biće i ostvaruje se unutar zajednice. Zato je iznimno važno da se osjećate zadovoljno. Investiranje u lijep osmijeh omogućit će vam da se opušteno smijete u društvu. Socijalna isključenost sve je češći problem današnjice, a može dovesti i do depresije.
Utjecaj stresa
Stres je danas najveći neprijatelj mekih struktura u ustima i organizma u cijelosti. Velika i kronična izloženost stresu narušava oralno i drugo zdravlje. Osim što uzrokuje bolne promjene na mekim tkivima, stres izaziva bruksanje. Bruksanje je navika kojom se postupno uništava zube. Bruksate li zubima potrebna vam je zaštitna udlaga kojom ćemo spriječiti oštećenja zubi.
Kako djelovati preventivno na upalna stanja u ustima?
Vodite računa o oralnom zdravlju kako bi i vaše opće zdravlje ostalo zaštićeno. Holistički pristup oralnom zdravlju može unaprijediti oralno zdravlje. Provodite detaljnu higijenu, redovito posjećujte stomatologa, uklanjajte zubni kamenac. Pravilna prehrana uključuje zdrave namirnice bogate vitaminima, mineralima i proteinima. Smanjite unos šećera i gaziranih pića. Izbjegavajte negativne navike poput pušenja jer nadražuje meka tkiva u ustima. Jednako djeluju i ljuta i začinjena hrana te alkohol. Učinite sve u svojoj moći kako biste zadržali zdrav osmijeh. Posjetite Dentus perfectus stomatologa.
Zašto odabrati Dentus perfectus stomatološku ordinaciju?