Vrijeme čitanja: 6 minuta
zaštitina udlaga za bruskizam u Dentus perfectus stom.ord.

Bruksizam

Bruksizam je nesvjesna navika parafunkcijskih kretnji čeljusti. Manifestira se kao stiskanje i škripanje zubima. U Dentus perfectus stomatološkoj ordinaciji izrađujemo udlage po mjeri. Nošenjem zaštitne udlage štitite zube od oštećenja i promjena u stomatognatom sustavu zubi.

Sadržaj:
ŠTO JE BRUKSIZAM?
KOJI SIMPTOMI UKAZUJU NA BRUKSIZAM?
PREVENTIVNO DJELOVANJE NA BRUKSIZAM
KAKO IZGLEDA PROCES IZRADE UDLAGE?

Što je bruksizam?

Bruksizam je nesvjesna navika stiskanja ili škripanja zubima. Prilikom čestog i snažnog stiskanja zubima dolazi do njihovog nepovratnog oštećenja i trošenja. Pacijentima predlažemo izradu nagrizne udlage kao zaštite koju se preporuča koristiti noću. Profesionalne udlage izrađene u ordinaciji savršeno odgovaraju vašem zagrizu. Udlage izrađene prema vašim mjerama idealno pristaju u ustima. Djelujte preventivno na parafunkcijske kretnje čeljusti i sačuvajte zdravlje zubi.

Kod koga se javlja bruksizam?

Bruksizam nema dobnu granicu. Bilježimo ga kod djece i kod odraslih. Najčešće ga dijagnosticiramo sekundarno, nakon što vas neki drugi problem potakne da potražite našu pomoć. Pacijenti najčešće ne prepoznaju bruksizam na vrijeme. Ispostavlja se da pacijenti dugo vremena pate od stiskanja zubima prije nego potraže pomoć. Do trenutka kada njihove posjete u ordinaciju, oštećenje zubi već je vidljivo.

Što uzrokuje bruksizam?

Bruksizam je izazvan stresnim situacijama, neizvjesnošću, anksioznošću i genetskim predispozicijama, lijekovima. Bruksizam mogu prouzročiti prekomjerne količine alkohola, kofeina i, ili pušenje. Razlikujemo dnevni i noćni bruksizam.

bruksizam - oštećenja zubi - Dentus perfectus stomatološka ordinacija

Koje posljedice očekivati u slučaju bruksizma?

Uzastopnim trošenjem zubi se vidljivo skraćuju i postaju porozni. Zubno meso se povlači, razvija se bolest parodonta, javljaju se oštećenja zubne cakline, zubi su skloni puknuću. S obzirom da se odvija noću, bruksizam može proći nezapaženo. Stalno škripanje zubima dugoročno može dovesti do frakture, skraćivanja, klimanja ili gubitka zubi. Postoji više vrsta trošenja zubi – abrazija, erozija i abfrakcija. Uz oštećenja zubi, moguća su oštećenja mastikatornih mišića i poremećaji temporomandibularnog zgloba.

Koji simptomi ukazuju na bruksizam?

  • preosjetljivost zubi

  • vrtoglavica i neispavanost

  • zakočena čeljust

  • glavobolja

  • bol u uhu

Znate li kojom jačinom stišćete zubima?

Bruksizam je moguće uočiti po stanju zubne cakline i obliku zubi. Noćni bruksizam nije osviješten i snažniji je od dnevnog. Pacijenti koriste velike napore prilikom škripanja zubi noću. Zvukovi koji pritom nastaju često se opisuju kao zastrašujući. Pritisak prilikom škripanja zubima može doseći snagu i do preko stotinu kg.

bruksizam

Preventivno djelovanje na bruksizam

Izrada zaštitne udlage po mjeri zaštitit će vaše zube od mogućih oštećenja. Uz udlage koje izrađujemo uspješno zaustavljamo neželjene kretnje ciljanim djelovanjem na žvačne mišiće. Nagriznu udlagu preporuča se nositi i kod popodnevnog spavanja kako bi izbjegli svaku mogućnost dodatnog oštećenja. Stres menadžment može biti od velike pomoći. Savjetujemo da prepoznate uzrok stresa kojem ste izloženi. Udlaga se posebno preporuča nakon završetka protetskih radova u ustima kako bi se očuvalo keramiku.

Zašto odabrati prilagođene zubne udlage?

Bruksizam problematika koja zahtjeva prilagođena rješenja i suočavanje pacijenata sa razlogom koji ih je prvenstveno doveo u to stanje. Preventivno se ovo stanje rješava izradom nagrizne udlage koja se ponaša kao kaciga. Univerzalne udlage nisu učinkovite i ne štite vaš zagriz i stomatognatni sustav. Da bi udlaga bila učinkovita mora čvrsto pristajati uz zube. Do te mjere da ju je izazovno izvaditi. To je znak da je udlaga učinkovita. U periodu privikavanja moguće je pojačano lučenje sline i otežan govor za vrijeme nošenja.

Kako djeluje zaštitna udlaga?

  • ravnomjerna raspodjeljuje kontakt između zubi
  • ograničava pokrete žvačnih mišića
  • pokriva zagrizne površine zubi
  • sprječava poremećaje temporomandibularnog zgloba
  • štiti zube od trošenja

Udlagom smanjujemo trenje prilikom stiskanja zubi i moguća oštećenja. Udlaga djeluje na žvačne mišiće. S vremenom će blokirati neželjene pokrete. Sportaši su izloženi iznenadnim i stalnim udarcima. Kod bruksizma je to slučaj sa vašim zubima. Zubima je potrebna kaciga za zaštitu od velikih naleta energije i oštećenja površinskog dijela zubi.

Kako izgleda proces izrade udlage?

Udlage izrađujemo u stomatološkom laboratoriju po mjeri i otisku pacijenta kako bi u potpunosti odgovarale individualnim potrebama svakoga pacijenta. Nakon uzimanja otiska, naš laboratorij prilagodit će zaštitu potrebama pacijenta. Čvrst materijal osigurat će zaštitu tijekom nošenja. Izrada po vašim mjerama osigurat će udobnost. Redovitim korištenjem pacijent troši udlagu, a ne svoje zube. Potražite našu pomoć kako bi vaši zubi ostali zaštićeni.

Kako se održava udlaga za zube?

Udlagu pohranjujte u kutijicu s kojom dolazi. Za čišćenje udlage predlažemo Corega tablete protiv kamenca. Udlagu stavljajte na čiste zube. Prilikom namakanja izbjegavajte vruću vodu kako bi spriječili promjenu oblika udlage. Čuvajte je na suhom mjestu, daleko od izvora topline.

Dolaskom na pregled u Dentus perfectus stomatološku ordinaciju osigurajte sve preduvjete za zdrav osmijeh. Ciljanim djelovanjem moguće je spriječiti oštećenja zubi i promjene u oranom zdravlju. Potražite savjet našeg stomatologa. Vaš osmijeh bit će vam zahvalan, a mi ćemo biti sretniji za još jedan zadovoljan osmijeh. Čekamo vas na adresi Lastovska 12a.

Autor članka: Vedran Šebečić, dr.med.dent.

KONTAKTIRAJTE NAS